بختک یا فلج خواب
 1. خانه
 2. دسته‌بندی نشده
 3. بختک یا فلج خواب

بختک یا فلج خواب

بختک یا فلج خواب

بختک یا فلج خواب چیست؟

بختک یا فلج خواب  به احساس سستی و سنگینی که در حالت خواب به انسان دست میدهد و همراه با خواب ترسناک و یا به تنهایی رخ میدهد.
بختک در افسانه ها و باورهای قدیمی ایرانی نام موجودی تخیلی است که شبها آهنگ خفه کردن مردم را در خواب را دارد .
این اختلال در مرحله حرکت سریع چشمها در حین خواب یعنی مرحله‌ای که فرد خواب رویا می بیند رخ میدهد.
در این مرحله مغز انتقال پیام های عصبی به سوی عضلات را متوقف می سازد تا انسان رویاهای خود را برون‌ریزی نکند یعنی مثلاً در خواب وقتی می بیند می دود از رختخواب بلند نشود و شروع به دویدن نکند .هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید مغز مجددا کنترل عضلات را به دست می گیرد ،اما گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را به دست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج کردند انسان هشیاری خود را باز می یابد که نتیجه آن احساس ترس آور فلج بودن بدن خواهد بود. نتیجه مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام دیدن رویا دستها و پاهای خود را تکان می‌دهند و در موارد شدیدتر دچار خوابگردی یا راه رفتن در حین خواب می شوند.
بعد از رها شدن از این وضعیت شما ممکن است احساس سنگینی و فشار روی قفسه ی سینه را تجربه کنید ، این حس معمولاً به دلیل نحوه تنظیم تنفس  توسط دیافراگم در خواب است.

از آنجا که بدن شما دیافراگم خود را به تنفس های ریتمیک و کم عمق محدود کرده است ، ممکن است احساس کنید نمی توانید نفس عمیق بکشید. مثل اینکه چیزی به ریه های شما فشار می آورد و ریه های شما را با هوا پر نمی شوند.
فلج خواب به احتمال زیاد در سنین بلوغ اتفاق می افتد.

چه عواملی باعث فلج در خواب شود؟

 • نارکولپسی(نوعی اختلال خواب)
 • الگوی خواب نامنظم ، به عنوان مثال ، به دلیل شیفت کاری متغییر زمان خواب شب به روز منتقل شود.
 • خوابیدن به پشت
 • سابقه خانوادگی فلج در خواب
 • افسردگی بالینی
 • میگرن
 • فشار خون بالا
 • اختلالات اضطرابی

نکته مهم

فلج در خواب در حالت عادی تشخیص پزشکی محسوب نمی شود و نیز دارویی برای آن تجویز نمیشود ، اما اگر علائم نگران کننده باشد ، بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

اختلال خواب از مشکلات شایع بوده که می تواند در حوزه مغز و اعصاب می باشد بیماران عزیز می توانند از خدمات مطب دکتر روشنک تیرداد متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات برای درمان و تشخیص این بیماری استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشتهٔ پیشین
ترامادول و عوارض مخرب آن
نوشتهٔ بعدی
بهداشت خواب چیست
فهرست