سونوگرافی داپلر عروق مغز

سونو داپلر تست هایی جهت بررسی عبور خون از رگهای شما  می باشد. در واقع سونو داپلر ترکیبی از سونوگرافی سنتی و سونوگرافی داپلر Dupler sono است.

این روش از بهترین راه های بررسی عروق مغزی می باشد زیرا نسبت به دیگر روشهای بررسی عروق مغز غیر تهاجمی بوده و بر خلاف روشهای دیگر مانند آنژیوگرافی و سیتی آنژیوگرافی مغز نیاز به تزریق ماده حاجب ندارد. همچنین در سونوگرافی داپلر (TCD) هیچ اشعه ای به بیمار داده نمیشود

این دستگاه وسیله ای است که با کمک امواج فراصوتی به بررسی رگها می پردازد. پرشک مغز و اعصاب از طریق سونوگرافی داپلر (سونو کالر داپلر) تمامی رگها و جریان خونی را که در آنها مبادله می شود را بررسی می کند.

مطب دکتر روشنک تیرداد آماده ارائه خدمات تخصصی نوار مغز می باشد. برای نوبت دهی و ارتباط با دکتر از اینجا اقدام نمایید.

سونوگرافی داپلر عروق مغز
سونوگرافی داپلر عروق مغز

دلایل درخواست سونوگرافی داپلر عروق مغز:

زمانی که یک پزشک تشخیص دهد جریان خونرسانی به مغز به هر دلیل از افزایش سن گرفته تا بیماریهای مغزی مانند آنوریسم و یا امثال آن دچار گرفتگی شده و یا خونرسانی به درستی انجام نمی شود از بیمار می خواهد تا این تست را انجام دهد.
 دلایلی همچون افزایش سن، مصرف سیگار، مصرف الکل، ورزش نکردن، برخی بیماری های عروقی و یا ضربات باعث می شود بیمار دچار علائمی مانند سرگیجه، مشکلات در بینایی، سردرد، تهوع و یا عدم تعادل شود، از این رو  پزشک مغز و اعصاب با مشاهده این علائم سعی می کند رگهای مغز و عروق را بررسی نماید تا از خونرسانی به مغز مطمئن شود و بعضی مواقع با افزایش سن پزشک با بررسی رگها سلامت آنها را چک نموده و احتمال سکته و یا خونریزی مغزی را بررسی مینماید.

همچنین در بچه هایی که کم خونی سلول داسی شکل دارند برای ارزیابی جریان خون مغز و کاهش ریسک سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغز، سونوگرافی داپلر انجام می شود.

انجام تست:

برای انجام سونوگرافی داپلر عروق مغز نیاز به آمادگی خاصی نیست و فقط توصیه میشود 2 ساعت قبل از انجام سونوگرافی داپلر از مصرف مواد حاوی نیکوتین مثل سیگار و قلیان خودداری شود، زیرا ممکن است موجب انقباض عروق خونی مغز شود و نتایج غیر مطلوبی نشان دهد.
جهت انجام سونوگرافی داپلر مغز بیمار باید به پشت دراز بکشد و یا روی صندلی نشسته باشد و در تمام مدت انجام سونوگرافی داپلر باید آرام باشد و صحبت نکند. زمان مورد نیاز برای انجام سونو گرافی 10 دقیقه می باشد.
این تست به وسیله یک پروپ که دارای سطح سیقلی و صاف است انجام می گردد و پزشک با لغزاندن این پروپ آغشته به ژل سونوگرافی بر روی پوست تست را انجام می دهد و زمان تقریبی انجام آن در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر اساس مواردی است که پزشک نیاز به کنترل آن دارد.
سونوگرافی داپلر عروق مغز
فهرست