نوار مغز:

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) آزمایشی است برای تشخیص ناهنجاری هایی که در امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی مغز را تشخیص می دهد.  در طول زمان نوار مغز، گیرنده هایی به پوست سر شما چسبانده می شود. این گیرنده ها بارهای الکتریکی ناچیزی را که از فعالیت سلول های مغزی بوجود می آیند را تشخیص می دهند. امواج تقویت شده به شکل نمودار بر روی نمایشگر رایانه یا به صورت چاپ شده روی کاغذ ظاهر می شوند.

مطب دکتر روشنک تیرداد آماده ارائه خدمات تخصصی نوار مغز می باشد. برای نوبت دهی و ارتباط با دکتر از اینجا اقدام نمایید.

دلایل درخواست نوار مغزی:

نوار مغز جهت ارزیابی بیمار مبتلا به تشنج ، گیجی و کاهش سطح هوشیاری، ضربه سر و دیگر شرایطی که ممکن است، بعلت اختلال در کارکرد مغز ایجاد شوند، درخواست می گردد. همچنین برای کمک به تشخیص بعضی از بیماریهای مغزی که موجب تشدید کارکرد روانی فرد مانند بیماری فراموشی یا نسیان و یا اختلال کارکرد مغزی او می شوند مفید واقع شود. همچنین در بیماریهای کلیوی و یا کبدی حادئ که باعث اختلال کارکردمغزی ( آنسفالوپاتی) می شوند، نیز کاربرد دارند.

انجام تست:

پیش از نوار مغز حتما دستور العمل ها را از تکنسین بگیرید. نکاتی مانند خودداری از مصرف هرگونه غذا یا نوشیدنی، خودداری از گرسنگی و تشنگی شب قبل به احتمال تاثیر منفی تاشی از کاهش قند خون، موهای خود را با شامپو بشویید، اما شب قبل از آزمایش از نرم کننده استفاده نکنید،خودداری از استفاده محصولاتی مانند ژل، برخی از آزمایشات نوار مغز نیاز دارند که شما در طی این روش بخوابید و اگر نوار مغز در طول خواب انجام شود، ممکن است بزرگسالان مجاز به خوابیدن بیش از 4 یا 5 ساعت شب قبل از آزمایش نیستند.

ممکن است نوار مغز به صورت سرپایی انجام شود که این بستگی به شرایط و عملکرد شما دارد. بعد از انجام آزمایش، ممکن است لازم باشد موهای خود را دوباره در خانه بشویید. ممکن است برای تست از آرام بخش استفاده کرده باشید، بهتر است زمان از بین رفتن تاثیر آرام بخش ها استراحت کنید. ممکن است جای گیرنده ها قرمز شده و پوستتان تحریک پذیر شود که بعد از ساعاتی خوب میشوند.

فهرست