پارکینسون
 1. خانه
 2. دسته‌بندی نشده
 3. پارکینسون چیست؟ نشانه ها، تشخیص و درمان

پارکینسون چیست؟ نشانه ها، تشخیص و درمان

پارکینسون

بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease) با سرواژه PD اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی جیمز پارکینسون در سال ۱۸۱۷ میلادی کشف شد و نام این بیماری به او تعلق گرفت.

این بیماری لرزش در حالت استراحت می باشد که گستردگی آن بیشتر در سنین پیری دیده میشود اما در جوانان هم مشاهده شده است. از لحاظ جغرافیایی در همه مناطق جهان به طور یکسان وجود دارد.

بیماری  پارکینسون بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی می باشد و تجمع آلفا-سینوکلئین بوجود می آید. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده‌های قاعده‌ای مغز باعث بروز  نشانه‌های لرزش، سفتی عضلات، و کندی حرکات می‌شود.

در حال حاضر علت بروز این بیماری دقیقا کشف نشده، اما مشخص شده که، هردو فاکتورهای ژنتیکی و محیطی در بروز آن نقش دارند.

عوامل بروز این بیماری:

 • مانند افزایش سن
 • پیشینه خانوادگی ابتلا به بیماری پارکینسون
 • جهش‌های ژنتیکی
 • جنسیت
 • قرار گرفتن در معرض سموم دفع آفات
 • برخی داروها
 • پیشینه آسیب و جراحت مغز

تحقیقات نشان داده است که ۱۵ درصد از بیماران دارای پیشینه خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند. همچنین ۵ تا ۱۰ درصد مبتلایان به پارکینسون دارای جهش ژنتیکی در یکی از جایگاه‌های ژنی دخیل در بروز این بیماری می باشند.

رایج ترین جهش‌ ژنتیکی شناخته شده در بیماران مبتلا به پارکینسون با پیشینه خانوادگی، جهش در پروتئین Leucine-rich repeat kinase 2) LRRK2) می باشد.

پارکینسون

نشانه‌ها ی بیماری

پارکینسون دارای چند نشانه اصلی می باشد:

 • ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت
 • کندی حرکات
 • سختی و خشک شدن دست و پا و بدن
 • نداشتن تعادل

در روزهای ابتدایی بیماری، لرزش بسیار کمی معمولا در یک طرف بیماری بوجور می آید که احتیاجی به درمان ندارد. با پیشرفت بیماری دیگر لرزش ها قابل پنهان کردن نیستند و توانایی کنترل آن را بیمار ندارد.

زمانی  که دو یا تعداد بیشتری از این نشانه‌ها پدیدار شود، مخصوصاً وقتی که در یک سمت بیشتر از سمت دیگر باشد پارکینسون تشخیص داده می‌شود. اگر نشانه‌های دیگری همزمان وجود داشته باشد می تواند بیماری دیگری را نمایان کند.

اولین نشانه‌های پارکینسون مجموعه‌ای متفاوت از ارتعاش، برادیکنزیا، سفت شدن عضلات و تعادل ضعیف هستند. بیشتر اوقات علائم پارکینسون ابتدا در یک سمت بدن پدیدار می‌شوند و با گذشت زمان در سمت دیگر هم پدیدار می شوند.

دیگر نشانه های پارکینسون در بدن:

 • ثابت شدن حالت صورت
 • خیرگی چشم
 • خشک شدن شانه
 • لنگیدن پا در سمت تحت تأثیر قرارگرفته

درمان

درمان قطعی ای برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی مانند لوودوپا ، آمانتادین، بی‌پریدن، و سلژیلین برای درمان آن تجویز می‌شود. همچنین گاهی از جراحی نیز استفاده می‌شود. کاردرمانی و فیزیوتراپی در کنترل و پیشگیری بیماری نقش مهمی را ایفا می کند. در تازه ترین تحقیقات مشحص شده خوردن مواد غذایی حاوی نیکوتین مانند فلفل و گوجه‌فرنگی به کاهش پارکینسون و کم کردن خطر ابتلا به این بیماری منجر می‌شود.

همچنین پژوهشگران در آزمایشات دیگر دریافتند گرمای بلند شده از نمک دریایی در درمان این بیماری تاثیرگذار است. در این آزمایش ۷۰ نفر از شرکت کنندگان به طرز قابل توجهی بهبود یافتند.این اشخاص از ترکیب نمک گرم شده با گرما بر روی سطح بدن خود استفاده کردند. داغ درمانی به‌طور قابل توجهی در حال افزایش می باشد.

پژوهشگران بیمارستان مک لین آمریکا در تازه ترین تحقیقات خود با استفاده از داروهای درمان مالاریا، موفق به توقف بیماری پیشرونده پارکینسون شدند. این پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مغز دارای یک گیرنده پروتئینی به نام Nurr1 است که از سلول‌های دوپامین محافظت می‌کند. دو مورد از داروهای درمان مالاریا که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده‌است، این گیرنده پروتئینی را مورد هدف قرار می‌دهد.

پارکینسون از جمله مشکلات شایع بوده که در حوزه مغز و اعصاب می باشد بیماران عزیز می توانند از خدمات مطب دکتر روشنک تیرداد متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات برای درمان و تشخیص این بیماری استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشتهٔ پیشین
آشنایی با تخصص مغز و اعصاب
نوشتهٔ بعدی
آشنایی با بیماری ام اس
فهرست